کد خبر : ۱۰۳۲۶۹
به روز شده در : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۹
مرکز آمار ایران اعلام کرده که در اردیبهشت امسال تورم مواد غذایی به کمترین میزان 4 سال اخیر رسیده اما این کار چگونه انجام شده است؟
به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از فارس، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در اردیبهشت امسال متوسط افزایش قیمت مواد غذایی نسبت به اردیبهشت سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) به ۲۲.۷ درصد رسید که تقریبا در ۴ سال اخیر کمترین رقم است.

وزارت جهادکشاورزی در این باره اعلام کرده است که این موفقیت به دلیل افزایش تولید و مدیریت عرضه بوده ، که علاوه بر تامین نیاز داخل در برخی محصولات پروتئینی صادر کننده هم هستیم مثلا در محصولاتی مانند مرغ و تخم مرغ نیاز مردم کاملا تأمین شده و روزانه بالغ بر ۱۰۰۰ تن صادر می‌کنیم.
 سال گذشته تولید گندم نیز به رقم  13 میلیون و 500 هزار تن رسید که بیش از ۴ میلیون تن بیشتر از سال ۱۴۰۱ بود و این افزایش تولید در سال جاری نیز محقق خواهد شد.
همچنین در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار محصولات کشاورزی صادر شد و با کاهش یک میلیارد دلاری واردات، تراز تجاری این بخش بیش از ۲میلیارد دلار بهبود یافته که یقینا  باعث رشد اقتصادی بخش کشاورزی در سطح ملی شده است.
برپایه ارزیابی ها،  توزیع موثر و مفید نهاده‌ها ، ترویج و آموزش بهره برداران  ،برنامه‌ریزی قابل رصد و پیگیری در حوزه کشاورزی حاکم و سبب کاهش تورم در بخش تولید مواد غذایی شده است.
با توجه به سیاست رسمی دولت سیزدهم مبنی بر اقتصاد مردم‌پایه که از سوی شهید آیت الله رئیسی ابلاغ شده بود، نقش وزارت جهادکشاورزی  نیز حمایتی، پشتیبانی کارها و رفع موانع از تولید بوده که سبب افزایش چشمگیر تولید مواد غذایی شده است.
از سوی دیگر بر اساس وزن‌های سبد کالا و خدمات مصرفی خانوار ، نزدیک به ۷۱ درصد از کالا و خدمات مصرفی مردم معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: