کد خبر : ۱۰۳۳۱۴
به روز شده در : ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۷
در حوزه مالیات‌ستانی در سنوات اخیر تحولاتی رخ داد؛ از جمله تمرکز مالیات‌ستانی از دانه‌درشت‌ها به جای فشار بر کسب و کارهای خرد و حقوق‌بگیران؛ که به عدالت مالیاتی نزدیک‌تر است.‌
به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از فارس، دولت سیزدهم در حوزه مالیات و شیوه مالیات‌ستانی اقدامات قابل توجهی انجام داده است. این اقدامات با هدف تمرکز مالیات‌ستانی بر دانه درشت‌ها و کاهش فشار مالیاتی بر کسب و کارهای کوچک، کاهش مراجعه مردم به ادارات مالیاتی با الکترونیکی سازی فرایندها، کاهش مداخلات انسانی و محدودسازی امضای طلایی با محاسبه هوشمند و سیستمی مالیات و بهبود فضای کسب و کار با کاهش تکالیف مالیاتی مودیان خرد و اصناف انجام شده است.
وصول 35 درصد از کل مالیات کشور از 700 شرکت بزرگ کشور، وصول 50 درصد مالیات مشاغل تنها از یک درصد مؤدیان حقیقی بزرگ، تمرکز ویژه بر روی صد پرونده بزرگ هر اداره کل در حوزه مالیات عملکرد و ارزش افزوده، افزایش حدود ۱۰۰ درصدی «معافیت معیشتی(مالیات بر درآمد)» حقوق‌بگیران در سال ۱۴۰۱، مالیات 90 درصد از مشاغل و اصناف کشور بابت عملکرد سال 1401 کمتر از 20 میلیون تومان بود، صفر شدن مالیات عملکرد مربوط به ۵۰ درصد از کل  مشاغل و اصناف کشور بابت عملکرد سال ۱۴۰۱، صفر اعلام شدن مالیات همه ی مشاغل خودرویی دارای یک تاکسی از جمله اقداماتی بوده است که سازمان امور مالیاتی برای تمرکز مالیات ستانی بر دانه درشت‌ها و کاهش فشار مالیاتی بر کسب و کارهای کوچک و حقوق بگیران انجام داده است.
تکریم مودیان دغدغه سازمان امور مالیاتی در دولت سیزدهم
همچنین الکترویکی شدن مالیات نقل و انتقال سهام غیر بورسی در سال 1402 (معادل کاهش سالانه 55 هزار سفر درون شهری)، برخط شدن فرآیند صدور گواهی‌های  ماده 186 و ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم (بیش از ۷۲ درصد گواهی‌های موضوع ماده ۱۸۶ ق.م.م و بیش از ۷۷ درصد گواهی‌های موضوع ماده ۱۸۷ ق.م.م بصورت برخط و بدون نیاز مراجعه حضوری صادر می‌شوند.) و قرار دادن محاسبه مالیات بر ارث سپرده‌های بانکی از ابتدای 1403 بر عهده شعب بانک‌ها بدون نیاز مراجعه به ادارات مالیاتی اقداماتی است که دولت سیزدهم به منظور کاهش مراجعه مردم به ادارات مالیاتی با الکترونیکی سازی فرایندها انجام داده است.
علاوه بر این اقداماتی نیز در راستای تکریم مودیان انجام شده است که پذیرش مالیات محاسبه شده سیستمی سازمان و اظهارنامه‌های کم ریسک مودیان بدون رسیدگی اسناد و مدارک مودیان از جمله آن‌ها است.
مبارزه با امضاهای طلایی
سازمان امور مالیاتی اقداماتی نیز در خصوص کاهش مداخلات انسانی و محدودسازی امضای طلایی با محاسبه هوشمند و سیستمی مالیات انجام داده است. 
بررسی و پذیرش مالیات 91 درصد اشخاص حقیقی به صورت سیستمی و بدون رسیدگی توسط نیروی انسانی، قطعی سازی بیش از 4 میلیون پرونده رسیدگی نشده مالیات بر ارزش افزوده به صورت سیستمی، ایجاد امکان صدور برگه تشخیص سیستمی در خصوص یک میلیون اظهارنامه مستغلات به جای رسیدگی توسط ماموران مالیاتی، تهیه اظهارنامه تعاملی مشاغل برای اولین بار و قطعی سازی این اظهارنامه در صورت تایید توسط مودی و انتخاب تصادفی نمایندگان هیأت‌های دادرسی مالیاتی برای اولین بار اقداماتی هستند که تاکنون انجام گرفته‌اند.
بهبود فضای کسب و کار با کاهش تکالیف مالیاتی مودیان خرد و اصناف
یکی دیگر از اهداف مهمی که سازمان امور مالیاتی به صورت جدی آن را پیگری کرده، بهبود فضای کسب و کار با کاهش تکالیف مالیاتی مودیان خرد و اصناف است. در همین راستا اقداماتی همچون سه برابر کردن طول مدت تقسیط مالیات اصناف و کسبه از 5 قسط به 15 قسط، معاف کردن  مشاغل با فروش سالانه کمتر از 30 میلیارد تومان از نگهداری اسناد و ارائه ترازنامه و صورت‌های مالی، حذف شرط داشتن پرونده مالیاتی برای صدور مجوزهای کسب و کار در درگاه ملی مجوزها(به غیر از پروانه کسب)، افزایش سقف تسهیلات بانکی معاف از مفاصا حساب مالیاتی (این مبالغ از حدود 5 میلیارد به حدود 9.5 میلیارد ریال برای اشخاص حقوقی و از 2 میلیارد به بیش از 5 میلیارد بریا اشخاص حقیقی افزایش یافت.) انجام گرفته است.
همچنین تسهیل فرآیندهای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های معتمد مالیاتی در جهت تسهیل صدور و ارسال صورت‌حساب‌های الکترونیکی با اقداماتی نظیر «توسعه دستگاه‌های کارتخوان اندرویدی»، «ارائه خدمات مالیاتی از طریق توسعه اپلیکیشن‌های مربوطه بر روی تلفن‌های همراه»،  معاف سازی مودیان خرد از تکلیف صدور صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان، فراهم سازی امکان پذیرش چک علاوه بر ضمانت نامه بانکی برای واردات ماشین آلات با هدف کمک به تامین سرمایه درگردش تولیدکنندگان و نیز پذیرش اوراق گام به عنوان مالیات فعالان اقتصادی برای اولین بار از دیگر اقداماتی هستند که با هدف بهبود فضای کسب و کار با کاهش تکالیف مالیاتی مودیان خرد و اصناف دنبال شده‌اند.
پیش‌بینی پذیری و شفافیت مالیاتی برای فعالان اقتصادی
سازمان امور مالیاتی در راستای ایجاد پیش‌بینی پذیری و شفافیت مالیاتی برای فعالان اقتصادی مجموعه اقداماتی انجام داده است. جلوگیری از اعمال سلیقه در تعیین کالاهای معاف و مشمول مالیات ارزش افزوده از طریق تکمیل زیرساخت‌های لازم و نرخ گذاری مالیاتی برای بیش از 2.1 میلیون کالا و خدمت، افزایش اشخاص‌ حقوقی صادر کننده صور‌تحساب الکترونیکی نوع1و2نسبت به انتهای سال 1401 از کمتر از 2000 مؤدی به بیش از 120 هزار مؤدی (رشد بیش از شصت برابری نسبت به سال قبل)، رشد 40 برابری میانگین تعداد «صورت‌حساب‌های ارسالی الکترونیکی» ثبت‌شده‌ی روزانه در سامانه مؤدیان نسبت به سال 1401 (از 450 هزار صور‌تحساب الکترونیکی به 18 میلیون صورتحساب الکترونیکی)، دریافت بیش از 2 میلیارد صورت‌ حساب الکترونیکی (بدون احتساب صورت حساب مربوط به تراکنش پوز و درگاه پرداخت الکترونیکی بانکی)، محاسبه مالیات ارزش افزوده برای همه‌ی مودیان با استفاده از صورتحساب‌های الکترونیکی مندرج در سامانه مودیان برای اولین بار در کشور و نیز قطعی شدن ابراز همه‌ی مودیانی که کل معاملات را داخل سامانه مودیان ثبت کرده اند؛ اقدامات انجام شده در این زمینه است.
کاهش وابستگی بودجه عمومی کشور به نفت با افزایش سهم مالیات عادلانه و هوشمند و مبارزه با فرار مالیاتی اهداف کلان دیگری بودند که سازمان امور مالیاتی با مجموعه اقداماتی آن‌ها را دنبال کرده است.
 این اقدامات منجر به نتایجی شده است که در حوزه کاهش وابستگی بودجه به نفت برای نخستین بار سهم درآمدهای مالیاتی نسبت به سهم درآمدهای نفتی در منابع بودجه عمومی بیش از ۲ برابر شده است.
 
علاوه بر این سهم مالیات از منابع عمومی به بالای 50 درصد رسیده است در حالیکه این عدد در دهه 90 حدود 35 درصد بوده است.
ابربدهکاران در تور سازمان امور مالیاتی
با پیگیری‌ها سازمان امور مالیاتی نتایج مهم و چشمگیری نیز از مبارزه با فرار مالیاتی و وصول معوقات از ابربدهکاران نظام مالی و مالیاتی کشور به دست آمده است. 
وصول بیش از 110 همت از محل معوقات ابر بدهکاران نظام مالی و مالیاتی کشور و مطالبات دولتی، تشکیل 2.7 میلیون  پرونده جدید از طریق تقاطع گیری سامانه‌های اطلاعاتی، افزایش 2.4 برابری وصولی از پرونده‌های معطله در مرحله دادرسی، کشف و تعیین سیستمی و هوشمند مالیات برای بساز بفروش هایی که از ارائه اظهارنامه مالیاتی خودداری کرده‌اند، شناسایی 18 هزار میلیارد تومان مالیات از طریق رهگیری تراکنش های مشکوک و بازرسی های مالیاتی، شناسایی 110 هزار خانه گران قیمت با ارزش بالای 20 میلیارد تومان در شهر تهران با مشارکت شرکت های دانش بنیان از جمله نتایج پیگیری‌ها است.
همچنین راه اندازی سامانه سوت زنی و پرداخت جایزه 500 میلیونی برای اولین بار برای جلب مشارکت عمومی و مردمی برای مقابله با پدیده فرار مالیاتی، لحاظ شدن مبالغ میلیاردی دریافتی از طریق کارت به کارت در اخذ مالیات برای اولین بار در تعیین مالیات مشاغل (برخلاف تصور عمومی مالیات صرفا از حسابهای تجاری دریافت نمی شود، بلکه در فرآیند بررسی درآمدها بر اساس هوش مصنوعی و الگوریتم  کارت به کارت ها با تعداد و مبالغ بالا هم بررسی می شوند) از دیگر اقدامات در خصوص مبارزه با فرار مالیاتی است.
ضمن اینکه 600 هزار مودی که از تسلیم اظهارنامه خودداری کرده بودند برای اولین بار به صورت سیستمی و هوشمند بدون دخالت انسانی و با اتکا به داده‌های موجود در سامانه‌های اطلاعاتی، تعیین تکلیف شده و مالیات مقطوع آنها مورد مطالبه قرار گرفت.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: