کد خبر : ۵۷۸۷۹
به روز شده در : ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
ثبت نخستین مورد ابتلا به سویه جهش یافته کرونا در آمریکا باعث ریزش شاخص های بورسی شد.
به گزارش بامداد اقتصاد به نقل از ایسنا به نقل از بلومبرگ، به دنبال نگرانی بازارهای جهانی از سویه جهش یافته کرونا به نام اومیکرون، جو بایدن- رییس جمهور آمریکا- ریزش اخیر شاخص های بورسی را تابع جو روانی بازار دانست و گفت: از این ریزش نگران نیستم چرا که انتظار چنین رفتاری را داشتم. از طرف دیگر نخستین مورد ابتلا به سویه جدید در آمریکا در کالیفرنیا به ثبت رسید و این مساله فعالان بازار را بیش از پیش نسبت به ماندگاری پیامدهای کرونا روی اقتصاد این کشور در سال آینده نگران کرده است.

بالا رفتن شدید تورم بخش انرژی پس از صعود کم سابقه بهای نفت بار دیگر معامله گران را نگران کرده است. در حالی که افزایش قیمت بنزین و در نتیجه آن افزایش تورم در بخش حمل و نقل باعث اختلال در زنجیره تامین شده، به نظر نمی رسد این روند در کوتاه مدت حل شود.

در فنلاند بهای هر مگاوات برق به بالای ۴۰۰ یورو رسیده که یک رکورد تاریخی بوده است. این رقم پنج برابر بیشتر از رقم  سال قبل بوده و اوضاع در دیگر کشورهای اروپایی نیز خیلی بهتر از فنلاند نیست.

با وجود بازگشت زندگی به حالت عادی، نرخ تورم کماکان یک عامل نگران کننده در سطح کلان برای فعالان اقتصادی باقی مانده چرا که کار سیاست گذاران پولی به سرعت در حال سخت تر شدن است. نرخ تورم آلمان در ماه نوامبر بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۵.۲ درصد بوده که ۰.۲ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۱.۱ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.  

گونه جهش یافته جدید کرونا تمامی جهان را در شوک جدیدی فرو برده است. این سویه که گفته می شود قدرت سرایت بسیار بالا دارد حتی ممکن است افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند نیز گرفتار کند.

صندوق بین المللی پول در واکنش به این اتفاق با انتقاد از کشورهای توسعه یافته اعلام کرد در حالی که کشورهای توسعه یافته در حال برنامه ریزی برای تزریق دوز سوم به شهروندان خود هستند، در منطقه صحرای آفریقا هنوز حتی ۱۰ درصد جمعیت هم واکسینه نشده اند.

مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۷ درصد رشد کرده که این رشد، دومین رشد مثبت فصلی یک سال اخیر این کشور محسوب می شود. همچنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی ۰.۲ درصد کمتر شده است. در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کننده با ۶.۸ درصد بیشترین نقش را در ثبت این رشد داشته است. بدترین عملکرد هم مربوط به تجهیزات ماشینی با منفی ۳.۷ درصد بوده است.  

در سومین هفته ماه نوامبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۷۱ هزار نفری به ۱۹۹ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت شد که انتظار می رفت این رقم، ۲۰۲ هزار نفر اعلام شود. به طور متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که پس از شیوع کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.

قیمت نفت در بازارهای جهانی کماکان یک عامل نگران کننده برای فعالان بورسی باقی مانده است. نفت که در اوایل امسال حتی به قیمت منفی نیز رسیده بود اکنون و با احیای تقاضا مدت‌هاست که در سطح بالای ۶۰ دلاری قرار دارد و همین مساله باعث افزایش قیمت بنزین، افزایش شدید تورم در بخش انرژی و به تبع آن افزایش تورم کشورهای مختلف شده است. جو بایدن- رئیس جمهور آمریکا- برای کاهش قیمت ها دستور عرضه ذخایر استراتژیک نفتی این کشور در بازار را داده است.

وضعیت تورم نسبت به ماه‌های قبل نه تنها بهتر نشده که حالا با اوج گیری قیمت انرژی و مسکن و همچنین نقدینگی موجود روز به روز شرایط وخیم تری را تجربه می‌کند.

نرخ تورم سومین اقتصاد اروپا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در فرانسه در ۱۳ سال اخیر بوده است.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون بیش از ۲۶۳ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۳۶۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۲۴۱ هزار و ۸۵۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۸۰۵ هزار و ۱۴ نفر، برزیل با ۶۱۵ هزار و ۲۰ نفر، هند با ۴۶۹ هزار و ۵۳۲ نفر، مکزیک با ۲۹۴ هزار و ۴۲۸ نفر و روسیه با ۲۷۶ هزار و ۴۱۹ نفر بوده است. (به‌روزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)


دن اسپایسر - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد - گفت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه های مثبت و جنبه های منفی بود و ما شاهد بودیم شرکت‌های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از طرف دیگر ریسک‌های موجود بر سر راه بازار از جمله تورم و اخلال در زنجیره تامین طی این مدت نه تنها کمتر نشده اند بلکه بیشتر هم شده اند.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۳۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۲۲.۰۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۸ درصد ریزش تا سطح ۴۵۱۳.۰۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۸۳ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۲۵۴.۰۵ واحدی بسته شد.


بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۵۵ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۶۸.۶۸ واحد بسته شد.  

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۲.۵۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۷۲.۶۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۸۱ درصدی در سطح ۶۸۸۱.۸۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۷۸ درصد بالا رفت و به ۸۴۵۲.۶۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۶۶ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۷۵۰.۶۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۰.۳۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۴۴.۸۸ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افزایش ۰.۲۳ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۵۴.۷۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۲۳۷.۰۱ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۹۳ درصد افزایش به ۶۶.۱۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۸۷ درصدی به ازای ۶۹.۴۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۱۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۰.۰۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۰.۳۶ درصدی به ازای ۲۲.۴۴ دلار مبادله شد.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: