کد خبر : ۷۶۸۶۰
به روز شده در : ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۲
روزنامه وال استریت ژورنال به‌ نقل از منابع اوپکی گزارش داده بود اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس در نشست وزارتی چهارم دسامبر، درباره افزایش تولید روزانه ۵۰۰هزاربشکه‌ای نفت، گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد ،در همین رابطه، مدیرعامل سومو، علاء الیصری، گفت: هیچ بحثی درباره تصمیم اوپک‌پلاس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک و متحدانش)، درباره افزایش تولید در نشست بعدی این ائتلاف وجود نداشته است. در همین حال، وزیر انرژی امارات در پیامی توییتری نوشت: امارات هرگونه مذاکره با دیگر اعضای اوپک‌پلاس برای تغییر آخرین توافق کاهش تولید را رد می‌کند. سهیل محمد المزروعی افزود: توافق اوپک‌پلاس (کاهش تولید روزانه ۲‌میلیون‌بشکه‌ای از ماه نوامبر) تا پایان سال ۲۰۲۳ معتبر است. اوگفت: ما به هدف اوپک‌پلاس برای متعادل کردن بازار نفت متعهدیم و از هر تصمیمی برای دستیابی به این هدف حمایت خواهیم کرد. در همین حال، وزیر نفت کویت گزارش‌ها مبنی بر گفت‌وگو برای افزایش تولید نفت در نشست بعدی ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) را تکذیب کرد.


بدر المولا تصریح کرد: کویت خواهان حفظ ثبات و تعادل در بازارهای نفت است. خبرگزاری دولتی عربستان هم در این‌باره گزارش داد: ریاض ضمن رد گزارش روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد اعضای ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس)، به کاهش تولید نفت پایبند هستند و می‌توانند اقدام‌های بیشتری را برای متوازن کردن بازار در بحبوحه کاهش قیمت‌ها انجام دهند.خبرگزاری دولتی عربستان اعلام کرده بود عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی این کشور، با اشاره به نشست بعدی این ائتلاف در ماه دسامبر گفت: واضح است اوپک‌پلاس پیش از نشست درباره هیچ تصمیمی گفت‌وگو نمی‌کند.

وزیر انرژی عربستان همچنین گفته اوپک‌پلاس آماده است در صورت نیاز، تولید خود را بیشتر از این کاهش دهد.وی تاکید کرده بود کاهش کنونی روزانه ۲میلیون‌بشکه‌ای اوپک‌پلاس تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه دارد و در صورت نیاز به اقدام بیشتر از طریق کاهش تولید برای متعادل کردن عرضه و تقاضا، همیشه آماده تصمیم‌گیری هستیم. پس از گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، قیمت‌های نفت با بیش از ۵‌درصد کاهش به زیر ۸۳‌دلار به ازای هر بشکه رسیده بود که پس از اظهارات وزیر انرژی عربستان افزایش یافت. ماه گذشته، اوپک‌پلاس به‌طور غیرمنتظره‌ای تصمیم گرفت تولید نفت را به‌شدت کاهش دهد. افزایش تولید همزمان با کاهش قیمت‌ها و نگرانی فزاینده درباره چشم‌انداز اقتصادی برای این ائتلاف تصمیم غیرمعمولی است.

۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس)، در سی‌وسومین نشست خود با کاهش روزانه ۲‌میلیون‌بشکه‌ای تولید از ماه نوامبر (آبان‌ماه - آذرماه) تا دسامبر سال ۲۰۲۳ به اجماع رسیدند. اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹‌میلیون و ۷۰۰‌هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰درصد از تقاضای جهانی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرد. نشست ۱۸۵ عادی وزیران نفت و انرژی اوپک روز سوم دسامبر و سی‌وچهارمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس چهارم دسامبر در وین برگزار می‌شود.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: