کد خبر : ۹۲۰۷۴
به روز شده در : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
رجبی مهشدی:
سخنگوی صنعت برق گفت: با کاهش ساعت کاری ادارات مصرف ادارات ۸۵۰ مگاوات کاهش پیدا کرد که معادل تولید نیروگاه ۱۲۰۰ مگاواتی است.
به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از فارس، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق گفت: وزارت نیرو از ابتدای دولت با توجه به ناترازی تولید و مصرف برنامه ریزی کرد با دو اقدام افزایش ظرفیت تولید و مدیریت مصرف ناترازی را پوشش دهد. 

او ادامه داد: خوشبختانه برای دومین سال از دولت سیزدهم برق بخش‌های مختلف به ویژه خانگی و همچنین صنایع بدون محدودیت و بدون خاموشی تامین شد. در حوزه صنایع بزرگ هم با یک برنامه ریزی موفق شدیم برق این مشترکان را هم تامین کنیم.

سخنگوی برق با اشاره به ارقامی از رشد انرژی تحویلی به صنایع کشور گفت: تا این لحظه ۸.۱۵ درصد رشد صنایع بزرگ کشور از ابتدای سال رقم خورده و این عدد تقریبا دو برابر متوسط رشد سالیانه است.

رجبی مشهدی در خصوص شرایط سخت تأمین برق در تابستان امسال گفت: گرمای هوای ۱.۵ تا دو درجه افزایشی حرارت داشت که هر درجه ۱۸۰۰ مگاوات مصرف برق سیستم‌های سرمایشی را افزایش می‌دهد. در ایران ۳۲ هزار مگاوات مصرف ناشی از افزایش مصرف کولر‌ها است و بار پایه حدود ۴۰ هزار مگاوات است. ۲۰ میلیون کولر ابی و ۱۰ میلیون کولرگازی در کشور داریم.

او ادامه داد: شهریور بسیار گرمی هم داشتیم و ۸.۳ درصد رشد مصرف رخ داد. از ابتدای خرداد هم رشد ۳.۶ درصدی رشد مصرف رقم خورده و نشان می‌دهد رشد تقاضا دوبرابر سال گذشته است.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه افزایش ظرفیت تولید در کشور گفت: از ابتدای دولت ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق اضافه شده که عمده آن به نیروگاه‌های جدید اعم از حرارتی و تجدیدپذیر مربوط میشود. ۱۵۰۳ مگاوات هم ناشی از ارتقا ظرفیت نیروگاه‌های موجود بوده است.

او ادامه داد: نزدیک به ۹۸۶ هزار کیلومتر مدار طول شبکه‌های برق است و نگه داری و توسعه از ان دشوار است. برای امسال برنامه ریزی شد مشکلات در زمینه مدار رفع شود و برق به خوبی رفع شود.

تداوم گرما و مصرف برق دوبرابر سال گذشته بود

سخنگوی برق گفت: اوج بار کشور به ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات رسید که در مقایسه با سال گذشته که ۶۹ هزار مگاوات بود ۴ هزار مگاوات افزایش تقاضا را نشان میدهد. با این وجود مشکلی در تامین برق نداشتیم و برق مشترکان مختلف تامین شد. امسال بیش از ۳۵ بار اوج مصرف را پشت سر گذاشتیم، این در حالی است که در سال گذشته ۱۷ روز رکورد مصرف شکسته شد که نشان می‌دهد تداوم گرمای بیشتری داشتیم.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق کشور گفت: طرح تشویق مشترکان خانگی داشتیم که ۴۰ درصد مشترکان مشمول پاداش شدند ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در قبض مردم اعمال شد.

در بخش اداری ۸۵۰ مگاوات صرفه جویی شد که برای تولید این میزان از برق به یک نیروگاه ۱۲۰۰ مگاواتی نیاز است. از طرفی ۲۵۴ مگاوات از ظرفیت مولد‌های بخش اداری استفاده کردیم.

او ادامه داد: تابلو برق در بورس انرژی راه اندازی شد و مصرف کنندگان صنعتی یک درصد از برق خود را باید از این طریق تامین کنند. ادارت هم تا ۲۰ درصد باید برق خود را از این طریق تامین کنند که این میزان در سال اول ۵ درصد بوده است. این ایجاد تقاضا باعث شد توسعه تجدیدپذیر‌ها سرعت پیدا کند.

تحقق وعده ۱۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق تا پایان دولت سیزدهم 

رجبی مشهدی در خصوص برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید گفت: ۷ هزار دیگر به مجموع ظرفیت تولید تا پایان دولت اضافه می‌شود و هدف ۱۵ هزار مگاوات وزارت نیرو محقق خواهد شد. ۱۲ هزار مگاوات ناترازی داریم که در ابتدای دولت ۱۴ هزار مگاوات بود اگر نیروگاه‌ها اضافه نمیشد ۱۹ هزار مگاوات ناترازی داشتیم.

این مقام مسئول در خصوص تبادل برق گفت: از ۳ کشور امکان واردات برق را داریم و به ۳ کشور امکان صادرات برق داریم. برنامه وزارت نیرو ترانزیت برق به کشور‌ها و استفاده از ظرفیت خود در زمان‌هایی که مصرف برق کمتری داریم. در دوره اوج بار واردات بیشتری داریم، اما با عادی شدن شرایط میتوانیم برقی که وارد میکنیم را به کشور‌های عراق افغانستان و پاکستان صادر کنیم. تقریبا کمتر از ۳ درصد مصرف داخلی کشور میزان جابجایی برق داریم و برنامه ریزی توسعه داریم که ازکشور روسیه به دنیال این هستیم امکان جابجایی برق را داشته باشیم.

سخنگوی برق گفت: ۶۰ درصد از تولید برق کشور در بخش خصوصی است و یکی از اقدامات ما پایان تعمیرات نیروگاهی در بهترین زمان ممکن بود. از ابتدای مهر تعمیرات آن‌ها آغاز خواهد شد تا قبل از ابتدای خرداد این واحد‌ها آماده باشند و با حداکثر توان در مدار قرار بگیرند. با همه مشکلات در تامین قطعات توانستیم.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: