کد خبر : ۶۷۰۲۰
به روز شده در : ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
فاطمی امین خبر داد
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شیوه سابق عرضه خودرو دارای ایراداتی بود و تصورات و شائبه عدم عدالت در آن وجود داشت.
به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آقای سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن وتجارت، امروز ۴ خرداد، در همایش مشترک تجاری ایران و روسیه در رابطه با محور‌های زیر صحبت کرد.

 محاسبه ارزش گمرکی کالا‌های وارداتی بر اساس ارز نیمایی
 ارز ۴۲۰۰ تومانی در دو بخش اصلاح شد، یکی ارزی که برای و‌اردات نهاده‌های تولید مانند دانه‌های روغنی و خوراک دام اختصاص می‌یافت اصلاح شده است و دیگری در مورد محاسبه ارزش گمرکی کالا‌های وارداتی است که قبلاً بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و اکنون براساس ارز نیمایی محاسبه می‌شود؛ بنابراین تعرفه واردات برخی از کالا‌ها از ۴۲۰۰ تومان به ۲۶ هزار تومان افزایش یافته و تعرفه واردات به حدود ۶ برابر افزایش یافته است.

 افزایش قیمت غیرقانونی مواد شوینده
برخی از تولیدکنندگان مواد شوینده بدون هماهنگی به افزایش قیمت اقدام کرده بودند که امروز جلسه‌ای با آن‌ها برگزار می‌شود. باید قیمت‌ها به روال سابق برگردد؛ در غیر اینصورت برای متخلفان پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

راه اندازی سامانه نظارت بر قرعه کشی خودرو از هفته آینده
از هفته آینده سامانه نظارت بر قرعه‌کشی خودرو راه‌اندازی می‌شود، اما همچنان خرید و فروش خودرو ازسوی خودروساز‌ها انجام می‌شود؛ شیوه سابق دارای ایراداتی بود و تصورات و شائبه عدم عدالت در آن وجود داشت. شرکت‌های خودروسازی روسیه نیاز به قطعات ساخت ایران دارند و می‌توانیم با آن‌ها همکاری کنیم؛ برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید، ممنوعیتی درنظر نمی‌گیریم.

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به دستور وزارت صمت و زیر نظارت تحت نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، بر اساس بند ۵ از دستورات ابلاغی رئیس‌جمهور در خصوص چگونگی عرضه خودرو، با هدف ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم، از روز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ثبت نام انواع خودرو را آغاز کرد که دور نخست ثبت نام در آن، با ثبت درخواست حدود چهار میلیون نفر، دیروز به پایان رسید.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: