کد خبر : ۶۷۰۲۵
به روز شده در : ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
سازمان بنادر:
سازمان بنادر و دریانوردی کشور اعلام کرد: توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان، دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است.
به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیت دریایی کشور نسبت به اقدام دولت یونان در رابطه با نگه داشتن کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران و توقیف بار آن، واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای از دولت یونان خواست که فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

یک فروند کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت یونان در سواحل این کشور نگه داشته و بار آن با حکم دادگاه و با هماهنگی دولت آمریکا، توقیف شد درحالی که این کشتی به منظور حفظ ایمنی پرسنل و کشتی به سواحل یونان پناه برده است، اما هیچ گونه همکاری و کمک‌رسانی با کشتی مدنظر قرار نگرفته و توسط نیرو‌های نظامی، تخلیه بار صورت گرفته که این اقدام، مصداق بارز دزدی دریایی است.

در حالی که این کشتی با شرایط آب و هوایی نامناسب مواجه شده و دارای مشکلات فنی بوده، مطابق قوانین بین المللی درخواست کمک کرده است و بر اساس مقررات و استاندارد‌های فنی و بین المللی، کشتی‌هایی که در وضعیت خطر ایمنی قرار می‌گیرند و  درخواست کمک رسانی دارند باید از سوی کشوری که در نزدیکی سواحل آن قرار گرفته اند به نقطه امن سواحل منتقل شوند و پس از آن، اقدامات لازم برای تعمیرات صورت پذیرد و بعد از رفع خطر به مسیر بین المللی خود ادامه دهند.

 از سوی سازمان بین المللی دریانوردی و وزارت امور خارجه از دولت یونان مکررا و موکدا درخواست شد که پس از رفع خطر، کشتی مذکور به مسیر بین المللی خود ادامه دهد، اما علی رغم پیگیری‌های صورت گرفته، این امر مدنظر قرار نگرفته است.

از شب گذشته که بار کشتی با ادعای وجود حکم دادگاه توقیف می‌شود، آمریکایی‌ها اقدام به تخلیه بار کشتی می‌کنند و با توجه به اینکه کشتی دارای نقص فنی بوده است این تخلیه کاملا نا ایمن و موجب آلودگی محیط زیست می‌شود و به همین دلیل سازمان بنادر  از دولت یونان درخواست کرده فورا به تعهدات بین المللی خود عمل کند و به این اقدام نا ایمن و با ریسک بالا که تهدیدی برای حفظ محیط زیست دریایی به شمار می‌رود، خاتمه دهد.
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: